Jak wybrać ubezpieczenie oc

Każdy właściciel samochodu powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat ubezpieczenia OC pojazdu. Czy ubezpieczenie OC jest dobrowolne? Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC, a co zyskamy rozszerzając pakiet o autocasco AC?

 

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

W pierwszym akapicie warto od razu zaznaczyć, że od kosztów związanych z ubezpieczeniem, zakupem polisy OC nie da się uciec. W Polsce bowiem każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do opłacenia składki OC na wypadek ewentualnej szkody komunikacyjnej. Mówi o tym przede wszystkim ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 r.

Jak działa ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie pojazdu pozwala uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami finansowymi w razie wypadku, czy też innego zdarzenia drogowego. W skrócie, w razie kolizji z naszej winy, drugi poszkodowany otrzymuje odszkodowanie wypłacane z naszej polisy. Polisa ubezpieczeniowa OC dokładnie określa zakres zdarzeń i związanej z nimi odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC to składka odnawiana co roku, za której brak narażamy się w razie kontroli na mandat, zaś w przypadku zdarzenia drogowego obciążeniem finansowym pokrywającym szkodę.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Pomimo, że baza ubezpieczenia OC jest zawsze taka sama, to towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność w zakresie ustalania cen polis. Dlaczego ubezpieczenie samochodu bywa drogie? Odpowiedzi na to pytanie należy doszukiwać w sposobie wyliczenia samej składki i zmiennych, które wpływają na finalną cenę polisy.
Oprócz samego towarzystwa ubezpieczeniowego, które kształtuje cenę ubezpieczenia wobec swoich wytycznych należy przyjąć kilka parametrów, które faktycznie mają wpływ na wysokość polisy: wiek właściciela samochodu, historia ubezpieczeniowa, miejsce zamieszkania, status cywilny, a także dane pojazdu, w tym przypadku – marka, rok produkcji auta czy przede wszystkim pojemność silnika.

Tanie ubezpieczenie OC – czy to możliwe?

Na rynku znajdziemy wiele ofert ubezpieczeń komunikacyjnych. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób i czym kierować się przy wyborze najtańszej polisy OC dla siebie? Jeśli interesuje nas podstawowy poziom ubezpieczenia OC, wtedy powinniśmy kierować się przede wszystkim ceną, bowiem zakres minimalny u każdego ubezpieczyciela będzie dokładnie taki sam. Natomiast jeśli zamierzamy rozszerzyć pakiet podstawowy o dodatkowe opcje (NNW, AC) warto skorzystać z wiedzy doświadczonego opiekuna, który jako specjalista w swojej dziedzinie podpowie i zaproponuje najkorzystniejszy zakres ubezpieczenia skrojony na miarę oczekiwanych potrzeb, wybierając spośród wszystkich dostępnych ubezpieczycieli na rynku.
Na szczęście dzięki rozwojowi technologii, dziś wszystkie sprawy możemy załatwić online, bez wychodzenia z domu i tracenia energii na poszukiwaniu najtańszej polisy – wystarczy dedykowany specjalista.

Ubezpieczenie autocasco, warto?

Podczas wyboru obowiązkowego ubezpieczenia samochodu warto wziąć pod uwagę rozszerzenie polisy OC o dodatkową ochronę autocasco.
Ubezpieczenie autocasco AC jest dobrowolne, jeśli jednak zależy nam, aby pokryć szkody własne lub zabezpieczyć się na wypadek innych zdarzeń związanych z kradzieżą lub niszczycielskim działaniem pogody, wtedy warto rozważyć zakup polisy AC.

OC a AC – różnice?

Ubezpieczenia OC i AC posiadają kilka ważnych różnic:

1. Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Natomiast ubezpieczenie AC jest dobrowolne.
2. Polisa OC pokrywa szkody osoby przez nas poszkodowanej. Ubezpieczenie AC zaś likwiduje szkody własne.
3. Podstawowy zakres ubezpieczenia OC jest taki sam bez względu na wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, zaś w przypadku polisy AC panuje pełna różnorodność, dlatego polisa każdej firmy może być całkowicie odmienna.
4. Na wycenę stawki polisy OC wpływają czynniki: wiek kierowcy, staż jazdy czy bezszkodowa jazda. W przypadku ubezpieczenia AC najważniejsze mogą być dane dotyczące samego auta: marka, wiek, przebieg czy nawet miejsce parkowania.

Jak kupić dobre ubezpieczenie samochodu?

W przypadku OC sprawa jest prostsza, bowiem jego zakres jest zawsze taki sam, więc jedyną zmienną jest cena. Przy zakupie autocasco AC przede wszystkim liczy zakres z jakiego skorzystaliśmy. Nie zawsze droższe ubezpieczenie oznacza lepsze, dlatego w naszej agencji ubezpieczeniowej Baumann & Świerczek porównujemy oferty w kilku towarzystwach, słuchamy potrzeb i dobieramy ofertę najlepszą dla Państwa.

Przeczytaj również

Więcej o ubezpieczeniach

Luty 27, 2022

Ubezpieczenie na życie powinien mieć każdy, bez względu na płeć, wiek, poglądy czy też wykonywany zawód.

Marzec 12, 2022

Ubezpieczenie nieruchomości, zapewnia ochronę majątku, w przypadku uszkodzenia lub zdarzeń losowych.