Ubezpieczenie na życie - wybór

Chętnie ubezpieczamy swoje domy, mieszkania czy samochody, ale nadal stosunkowo rzadko myślimy o tym, aby ubezpieczyć siebie na wypadek śmierci i nieprzewidzianych sytuacji zdrowotnych. A przecież w naszym życiu są wartości, które można określić jako bezcenne – na pewno należy do nich nasze życie.

Ubezpieczenie na życie powinno być podstawową polisą jaką każdy z nas powinien posiadać. Co warto wiedzieć o tego rodzaju polisie?


Ubezpieczenie na życie – dla kogo?

Większość z nas unika myślenia o tym, że w naszym życiu może wydarzyć się coś niespodziewanego tym bardziej jeśli ma negatywny wydźwięk – to nic dziwnego. Przecież czas życia nie jest po to, aby myśleć o jego końcu. Jednak jak pokazuje doświadczenie często jesteśmy odpowiedzialni również za inne osoby, w tym rodzinę, dzieci czy współmałżonków i tu warto zadać sobie pytanie już dziś – czy jeśli nas zabraknie bądź nie będziemy zdolni do wykonywania pracy to czy my i nasi najbliżsi poradzą sobie finansowo?

Żeby odpowiedź na to pytanie była pozytywnie twierdząca przychodzi z rozwiązaniem ubezpieczenie na życie. Polisa dotycząca ubezpieczenia życia, zdrowia obejmuje zarówno zakres ochrony na wypadek śmierci, jak i zabezpiecza nas na wypadek nieszczęśliwego wypadku czy długotrwałej choroby.

Czy potrzebujesz ubezpieczenia na życie?

O polisie na życie powinien pomyśleć każdy – nawet singiel. Nawet osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe często nie mają odpowiedniego wsparcia i w razie trudnych sytuacji zdrowotnych mogą liczyć wyłącznie na siebie. W takiej sytuacji ubezpieczenie na życie ma przede wszystkim pomóc im ochronić swoje dochody czy wydatki na leczenie – szczególnie gdy są kredytobiorcami.

Łatwiejszy wybór mają osoby żyjące w rodzinach wielodzietnych – proces podjęcia decyzji podyktowany komfortem zapewnienia bezpieczeństwa najbliższym odgrywa tu kluczową rolę. Można więc powiedzieć, że ubezpieczenie na życie jest dla każdego, kto dba i troszczy się o siebie i swoich bliskich.

Jaką sumę ubezpieczenia na życie wybrać?

Na etapie zapoznawania się z warunkami i zakresem ubezpieczenia powinno się sprawdzić jaka jest gwarantowana suma tejże polisy. Wskazana kwota to maksymalna suma jaką otrzymuje się w przypadku wystąpienia zdarzenia opisanego w zakresie warunków polisy. Warto nawigować w kwoty, które wiemy, że są w stanie zaspokoić nasze zobowiązania i zabezpieczyć naszych bliskich na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Należy pamiętać, że wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe przed podpisaniem polisy wymagają dostarczenia dokumentacji medycznej. Ubezpieczenie na życie warto wybierać patrząc nie tylko przez pryzmat niższej ceny, ale przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na przejrzyste i zrozumiałe oferty ze ściśle określonymi warunkami współpracy.

Niestety, ale im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym większa jest wysokość składki na polisę.

Polisa indywidualna czy grupowa?

Na rynku mamy dostęp do dwóch rodzajów ubezpieczeń na życie – indywidualne i grupowe, które oferowane są przez większość pracodawców. Warto zaznaczyć, że polisy indywidualne są droższe, jednak to przekłada się bezpośrednio na dużo większe sumy ubezpieczenia. Polisy grupowe są stosunkowo tanie, lecz zakres świadczeń wynikający z takiej oferty należy również raczej do ubogich.

Jeśli zależy nam, aby oferta polisy ubezpieczeniowej była dopasowana bezpośrednio pod nasze potrzeby, warto zwrócić się po wycenę do doradcy specjalizującego się w tego typu polisach.

Czytaj OWU!

Zanim zawrzesz umowę na ubezpieczenie koniecznie zapoznaj się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziesz informacje dotyczące ubezpieczenia na życie, jego zakresu, wyłączeń oraz kosztów jakie wynikają z zawarcia polisy. Pytaj – to ważne. Pytaj swojego agenta ubezpieczeniowego o wyjaśnienie wszystkich niezrozumiałych dla ciebie pojęć zawartych w dokumencie.

W myśl powiedzenia „Kto pyta, nie błądzi” polecamy wykorzystać wiedzę i doświadczenie agenta ubezpieczeniowego w agencji Baumann & Świerczek.

Przeczytaj również

Więcej o ubezpieczeniach

Luty 27, 2022

Ubezpieczenia komunikacyjne to coś więcej niż ochrona, to dbałość o przyszłość naszą i naszych bliskich.

Marzec 12, 2022

Ubezpieczenie nieruchomości, zapewnia ochronę majątku, w przypadku uszkodzenia lub zdarzeń losowych.