Ubezpieczenie nieruchomości – dlaczego warto je wybrać?
Kupując mieszkanie, dom za gotówkę nie ma obowiązku nabywania ubezpieczenia nieruchomości. Jednak jak pokazuje trend wśród właścicieli posiadłości zdecydowana większość z nich decyduje się na zakup polisy, która docelowo chroni ich nieruchomość od sytuacji losowych. Własny kąt jest jednym z najważniejszych celów życiowych, który wiąże się z dużym wkładem finansowym, dlatego tak ważne jest by chronić go na wypadek nieprzewidzianych sytuacji (pożar, zalanie, kradzież). Należy zaznaczyć, że w sytuacji finansowania zakupu nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego bank wymaga, aby kredytobiorca zakupił polisę, a w przypadku jej braku może odmówić udzielenia kredytu bądź w trakcie trwania umowy zwiększyć koszt kredytu podnosząc wysokość marży.
Ubezpieczenie podstawowe, a rozszerzone.
Wielu właścicieli nieruchomości, w tym kredytobiorców nadal uważa, że zakup polisy po minimalnych parametrach wymaganych przez bank to gwarancja pełnej ochrony nieruchomości – to błąd. Nie inaczej jest również decydując się na podstawowy pakiet oferowany przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Często podstawowa polisa nie jest w stanie pokryć nawet połowy strat poniesionych podczas zaistniałych sytuacji losowych (często obejmuje ona jedynie ochronę murów). Grad, pożary, wichury, zalania czy eksplozja to najczęściej wymienione zdarzenia wchodzące w skład ubezpieczenia mieszkania, które nie są w stanie pokryć strat rzeczy znajdujących się w środku lokalu, w tym różnego rodzaju ruchomości.
Chcąc chronić mienie kompleksowo należy skorzystać z rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej uwzględniając przy tym pełne wyposażenie lokum, wraz z każdym drogocennym przedmiotem znajdującym się w środku. Warto skorzystać z OC w życiu prywatnym, które ma za zadanie ochronić lokatorów, a w praktyce pomoże zrealizować szkodę na wypadek np. zalania sąsiada. Rozszerzony wariant ubezpieczenia mieszkania i domu może zawierać dodatkowo: ubezpieczenie od uderzenia piorunem i związane z tym przepięcia elektryczne, kradzież z włamaniem, rozbój czy uszkodzenie na działanie lodu i śniegu.
Dobre ubezpieczenie mieszkania, domu.
Wybór korzystnego ubezpieczenia mieszkania nie jest prostą czynnością, a porównywarki ubezpieczeniowe online często nie dają szansy uwzględnić indywidualnych potrzeb, co i tak sprowadza się do znalezienia specjalisty od ubezpieczeń mienia, z którym osobiście można porozmawiać na temat swoich oczekiwań. Najlepiej więc korzystać z miejsc, w których czekają dedykowane osoby specjalizujące się w ubezpieczeniach mieszkania, domu, nieruchomości, posiadające wiedze i potrafiące przedstawić argumenty na rzecz wyboru najkorzystniejszego rozwiązania. Często wybieranym wariantem jest zakup polisy na okres trzech lat, co pozwala zaoszczędzić pieniądze zmniejszając roczną składkę nawet o kilkadziesiąt procent.
Niemniej jednak wybierając najlepsze ubezpieczenie mieszkania, należy zwrócić uwagę na zakres samej polisy ubezpieczeniowej, czas jej trwania, okres wypowiedzenia czy całoroczny koszt poniesiony przez ubezpieczającego. Warto spojrzeć na szczegóły – wiele towarzystw oferuje opcjonalnie usługę bezpłatnej wizyty hydraulika, elektryka, a to może odgrywać dużą rolę np. dla właścicieli wynajmowanych lokali będących z dala od swoich inwestycji.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?
Skuteczność polisy ubezpieczeniowej mieszkania określa nie tylko sam zakres ochrony, ale w dużym stopniu również wysokość sum na jakie ubezpieczono wybrane ryzyka. Zasada jest dość prosta i mówi o tym, że wysokość sumy gwarantowanej powinna odpowiadać rzeczywistej wartości ubezpieczanego mienia.
Wysokość składki zależy od wielu czynników, w tym od m. in.: sumy ubezpieczenia, położenia nieruchomości, czasu trwania polisy, konstrukcji budynku, dodatkowych zabezpieczeń (monitoring, drwi antywłamaniowe) czy prowadzenie w lokum ubezpieczanym działalności gospodarczej. Ubezpieczenie dobierane jest do wartości przedmiotów wewnątrz nieruchomości, tak aby w przypadku szkody pokrywało całość poniesionych strat.
Uśredniony koszt ubezpieczenia mieszkania w Polsce wynosi pomiędzy 200 – 500 zł rocznie. Jednak jak zawsze zakres rozszerzony może zawierać dodatkowe opłaty. Biorąc jednak pod uwagę różnicę w składce warto pomyśleć o ubezpieczeniu rozszerzonym, które docelowo gwarantuje znacznie większą wypłatę odszkodowania.
O czym warto pamiętać?
Warto pamiętać, że cena ubezpieczenia mieszkania czy domu jest ściśle powiązana z jego wartością – im droższa nieruchomość tym droższe ubezpieczenie. Często również ubezpieczenie starszego domu, szczególnie z rynku wtórnego bywa droższe ze względu na użyte wcześniej inne surowce podczas budowy, starsze technologie czy gorsze parametry antypożarowe budynku. O tym jakiego ubezpieczenia potrzebujesz dowiesz się od swojego opiekuna w agencji ubezpieczeniowej Baumann & Świerczek. Nie warto przecież korzystać z ubezpieczenia na wypadek powodzi w sytuacji gdy mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze w bloku.
Przed zakupem polisy warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Z dokumentu dowiesz się o zasadach korzystania z polisy. Dodatkowo dokument ten zawiera listę zdarzeń podlegających ochronie.
Ubezpieczenia komunikacyjne to coś więcej niż ochrona, to dbałość o przyszłość naszą i naszych bliskich.
Ubezpieczenie na życie powinien mieć każdy, bez względu na płeć, wiek, poglądy czy też wykonywany zawód.
os. Kombatantów 6, 31-630 Kraków
pon.-pt.: 10:00 - 17:00